HPV, Kondilomi i Vakcine: Sve Što Treba da Znate
Sve o HPV virusu, kondilomima, dijagnostici, lečenju i vakcinama protiv raka grlića materice. Saveti i iskustva bez ličnih podataka.
HPV, Kondilomi i Vakcine: Sve Što Treba da Znate
Šta su Kondilomi i Kako se Prepoznaju?
Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice ili polne bradavice, su neprijatna virusna infekcija izazvana humanim papiloma virusom (HPV). Ove tvorevine najčešće se javljaju u genitalnoj regiji, anusu, ređe na usnama ili drugim delovima tela. HPV inficira epitelne ćelije kože i sluzokože, a postoji preko 80 različitih tipova ovog virusa.
Klinička Slika
Kondilomi se kod žena obično nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, perineumu, ređe unutar vagine ili na grliću materice. Kod muškaraca se javljaju na prepucijumu, frenulumu, penisu ili otvoru uretre. Bradavice su mekane, često izdužene, beličaste ili ružičaste boje, sa karfiolastom površinom.
Dijagnoza i Zabune
Dijagnoza se postavlja klinički, ali često dolazi do grešaka. Neki lekari mogu pogrešno identifikovati promene kao kondilome, dok u stvari može biti u pitanju benigna polipoza uzrokovana pojačanim lučenjem vaginalnog sekreta. Zbog toga je važno tražiti drugo mišljenje pre početka bilo kakvog lečenja.
Metode Lečenja
Lečenje kondiloma može biti izazovno i dugotrajno. Najčešće metode uključuju:
- Krioterapiju (zamrzavanje tečnim azotom)
- Laser (posebno efektan za unutrašnje kondilome)
- Hirurško uklanjanje
- Topikalne terapije (podofilotoksin, trihlorsirćetna kiselina)
Važno je napomenuti da nijedna metoda ne eliminiše virus iz organizma, već samo uklanja vidljive promene. Česti su recidivi, pa je potrebno strpljenje i redovna kontrola.
HPV i Rak Grlića Materice
Određeni tipovi HPV-a (posebno 16, 18, 31 i 45) povezani su sa razvojem raka grlića materice. Ovi tipovi izazivaju ravne, gotovo nevidljive bradavice koje mogu postati maligne. Smatra se da za prelaz u rak osim HPV-a moraju postojati i drugi faktori rizika kao što su slaba imunitet, pušenje ili istovremena infekcija herpes simpleks virusom.
Vakcine Protiv HPV-a
U Srbiji su dostupne dve vakcine protiv najopasnijih tipova HPV-a:
- Četvorovalentna vakcina - štiti od četiri tipa HPV-a (uzročnici raka i kondiloma)
- Bivalentna vakcina - fokusirana na tipove koji uzrokuju rak
Vakcinacija se preporučuje devojkama između 9 i 26 godina, idealno pre početka seksualnog života. Potrebne su tri doze u razmaku od dva i šest meseci nakon prve primene. Iako vakcine ne leče postojeće infekcije, mogu sprečiti nove infekcije opasnim tipovima HPV-a.
Statistike i Značaj Prevencije
U Srbiji se godišnje otkrije oko 1.400 novih slučajeva raka grlića materice, a svakog dana jedna žena umre od ove bolesti. U mnogim zemljama vakcinacija je uključena u obavezni kalendar, dok kod nas vakcine još uvek nisu obavezne i finansiraju se privatno.
Zaključak
HPV infekcije su veoma rasprostranjene, ali uz pravovremenu dijagnostiku, adekvatno lečenje i prevenciju kroz vakcinaciju, rizik od ozbiljnih posledica može se značajno smanjiti. Ključni su redovni ginekološki pregledi i svesnost o značaju zaštite.